В залежності від виду пошкодження пологові травми поділяють на 3 основних типи:
- Ротаційна
- Дистракційна
- Згинально-компресійна
Причини й наслідки пологової травми у дітей
Ротаційна травма шийного відділу хребта (ШВХ) у новонароджених виникає в тому випадку, коли в процесі пологів акушери допомагають дитині в проходженні по пологовим шляхам і здійснюють своєрідні кругові (ротаційні) рухи голівкою дитини. Саме ці причини можуть призвести до підвивихів атланту (першого шийного хребця), пошкодження сполучення першого і другого хребців. Крім цього, можливе зміщення першого шийного хребця і звуження спинномозкового каналу як наслідок. Стеноз хребетного каналу в свою чергу призводить до здавлювання спинного мозку.
Якщо вага немовля велика, в деяких випадках акушерам доводиться докладати надмірних зусиль. Це може призвести до дистракційних травм шийного відділу хребта. До цього типу також відносяться відриви тіл хребців від дисків, розриви зв’язок в шийному відділі і пошкодження спинного мозку.
Згинально-компресійні травми найчастіше трапляються при швидких, стрімких пологах, особливо, коли плід великий. Голівка дитини здійснює опір під час проходження по вузьким пологовим шляхам. Як наслідок , можуть виникати переломи тіл хребців компресійного характеру.
Не завжди наслідки пологової травми в натальному періоді можна виявити відразу ж після народження, симптоми можуть з’являтися з часом, бути поодинокими або в комплексі.
Симптоми пологової травми шийного відділу хребта
На пологову травму шийного відділу хребта (ШВХ) пізніше від народження вказують наступні симптоми:
- Кривошия;
- Часті відригування, пов’язані з підвищеним тонусом діафрагми;
- Зниження чи повна відсутність деяких рефлексів;
- Порушення асиметрії області голови;
- Порушення рухів руками і ногами;
- Симптоми парезу нервів.
Неврологічні порушення пологових ушкоджень хребта, які виявляють під час огляду, залежать від ступеню пошкодження спинного мозку. Це можуть бути порізи або паралічі кінцівок або ж ознаки недостатності кровопостачання головного мозку через компресію великих хребцевих артерій.
Ці порушення можуть бути однією з причин відставання дитини в розумовому розвитку. Дитина може не сісти вчасно, ходити через силу, мати порушення з координацією рухів, пізніше почати говорити, можуть бути порушені процеси запам’ятовування і мислення. У випадку виявлення перерахованих симптомів, ми рекомендуємо негайно пройти профогляд і у разі виявлення відразу почати лікування пологової травми шийного хребця.
Тобто, в будь-якому випадку, травма отримана під час пологів позначиться на поведінці дитини, її розвитку і самопочутті.
Часті випадки, коли батьки або педіатр не надають належного значення наслідкам пологових травм і не вживають жодних заходів по лікуванню даного стану у новонароджених. Але проблема, на жаль, нікуди не зникає, і доводиться стикатися з наслідками пошкодження хребта, що виникли під час пологів, уже в шкільному чи підлітковому віці. А в таких випадках дуже складно, практично неможливо, вже щось зробити через втрачений час.
До таких наслідків відносяться ранній остеохондроз і сколіоз хребта, слабкість м’язів плечового поясу, зниження м’язового тонусу, порушення дрібної моторики, вегетативні дисфункції, клишоногість, порушення розвитку серцево-судинної системи.
Через деякий час, вступаючи до школи, у дітей, які мають пологову травму хребта, спостерігається проблеми з навчанням, вони можуть бути як загальмованими, так і гіперактивними, що не найкращим чином позначається на їх спілкуванні з оточуючими. Вони збуджені, дратівливі, часом – агресивні. Погане навчання, порушення поведінки призводять до зниження самооцінки та ще більше посилюють негативні процеси в нервовій системі. В більш складних випадках при травмах шийного відділу хребта у дітей розвиваються незворотні неврологічні порушення, що призводять до інвалідності.
Таким чином, і процес пологів, і увага до стану дитини після того, як вона вже з’явилася на світ, можуть відіграти важливу роль у всьому її житті, адже своєчасна допомога допомагає уникнути багатьох проблем.
Лікування пологової травми шийного відділу хребта
В нашій клініці велику увагу приділяють саме пошкодженням шийного відділу хребта під час пологів, враховуючи значення даної патології у формуванні вищеперерахованих станів.
Метамерна методика лікаря Берсенєва дає можливість оцінити стан хребта і спинного мозку вже при першому огляді новонародженої дитини. У випадку виявлення ознак травматизму шийного відділу хребта лікарі клініки розробляють програму метамерного лікування й реабілітації. Для відновлення здоров’я дитині необхідний комплексний підхід. Саме на цьому принципі базується лікування дітей в нашому медичному центрі.
Якщо дитині вчасно надана грамотна і своєчасна допомога, то є всі шанси відновити організм дитини і нейтралізувати всі негативні наслідки пологових травм.
Для запису на консультацію, діагностику й лікування необхідно зателефонувати за номером дитячого відділення (044)272-11-82 або за телефоном контакт-центру (044)238-22-31.