"РОЗМОВА З ВЧЕНИМ: Загадки метамерії", 22.10.2019
Хронічними больовими синдромами, зумовленими проблемами хребта, страждають 50% населення в США, в Норвегії - 30%, в Іспанії - 15%, в Україні практично всі. З дослідником, лікарем і меценатом Володимиром Берсенєвим розмовляє Віктор Галасюк - президент Української асоціації Римського клубу, член кореспондент Світовий Академії науки і мистецтва.
Наш герой народився в Естонії, тривалий час працював в Швейцарії, але найбільш міцно зв'язав своє життя з Україною. Тут Володимир живе, працює, лікує людей і розвиває медичну науку.
Як керівник фундаментальними дослідженнями київської філії Українського НДІ клінічної та експериментальної неврології та психіатрії наш співрозмовник став автором 20 патентів. Все це послужило основою для нового напрямку в медичній науці - метамерних технологій лікувального впливу.
Його життя - справжній пригодницький роман, а сам він - джерело життєвої мудрості і зразок життєвої стійкості. Huxley попросив лікаря Берсенєва розповісти про своїх наукових дослідженнях, які поліпшили життя сотень тисяч людей, про майбутнє медицини і про те, як Україні стати медичної Меккою.
Шлях да Вінчі
Леонардо да Вінчі писав, що перша згадка дитинства визначає життєвий шлях людини. Перше, що пам'ятаю я, - це неврологічний огляд. У мене боліла голова, але болю не пам'ятаю, а ось огляд - до деталей. Крім цього, на вибір професії вплинув мій батько. Під час війни він отримав вогнепальний перелом верхньої третини стегна і сильно кульгав. Коли мені було 14 років, він сказав: «Стань невропатологом».
Народився я в Естонії в місті Курессааре на острові Сааремаа, який здавна привертає до себе метеорити. Там я виріс і поїхав вчитися в Архангельськ, в найпівнічніший інститут на планеті. Через сталінських репресій і «справи лікарів» багато сильних професора змістилися подалі від столиці, тому я отримав дуже хорошу базову освіту. Вимоги були жорсткі: наприклад, поки ти особисто під керівництвом старшого товариша НЕ приймеш 20 пологів, заліковку тобі не підпишуть. Після Архангельська я переїхав до Києва, де закінчив аспірантуру в Київському інституті фізіології, і за офіційним запрошенням уряду УРСР залишився в Україні.
Еволюція питання
Метою моїх досліджень було вивчення закономірностей нейрометамерної іннервації тіла людини. Ретельному аналізу піддалися карти соматичної і вегетативної іннервації опорно-рухового апарату, внутрішніх органів, серцево-судинної, імунної та ендокринної систем, шкірного покриву. За майже півстолітній період по створенню, вдосконаленню цього нового наукового медичного спрямування вдалося об'єднати метамерних рефлексотерапію з одночасним введенням в мікродозах лікарських препаратів з комплексною реабілітацією.Створена система ефективної лікувальної допомоги хворим з хронічними больовими синдромами і стійкими патологічними станами в дітей.
Метамерія - напрямок в медицині, в основі якого діагностика і лікування з позицій метамерного будови людини. Метамер ( «метос» з грецької - «частина») - це ділянка тіла людини, що містить сегмент нервової системи, через який забезпечується робота певних внутрішніх органів, м'язів, судин, шкірного покриву.
Метамерними тканин організму є біологічною закономірністю.
При народженні у немовляти 33 парні території (три головних, вісім шийних, п'ять грудних, сім абдомінальних, п'ять поперекових, п'ять крижових). Іноді у людей нез'ясовно елегантна довга шия (зайвий хребець), тоді в поперековому або грудному відділі один хребець відсутня. Але загальна кількість буде незмінно 33.
Кожен з цих метамеров має сім складових: дерматом (шкіра), нейротом (нерви), вазотом (судини), склеротом (скелет), ковтаючи (ендокринна та імунна системи), миотом (м'язи).
В процесі еволюції тіло людини кілька відійшло від метамерного будови. На ранніх етапах розвитку зародка можна простежити освіту метамеров. Скелет, м'язова, судинна, видільна і нервова системи є в ембріоні метамерними. Метамерними простежується у формуванні судинної та лімфатичної систем, в закладці іннервації внутрішніх органів.
У будові хребетного стовпа, ребер, грудної клітини, в розподілі міжреберних м'язів, корінців спинного мозку, спинномозкових нервів і гангліїв прикордонного симпатичного стовбура зберігається чітко виражена метамерними, в тому числі метамерними м'язів хребта.
ПЕРШИЙ СПОГАД ДИТИНСТВА ВИЗНАЧАЄ ЖИТТЄВИЙ ШЛЯХ ЛЮДИНИ
Решта частини тіла - руки, ноги, голова, черевна і грудна порожнини, малий таз і інші - відрізняються один від одного. Еволюція за мільйони років грунтовно змінила їх будова, призначення та зовнішній вигляд. Але зв'язок периферичної нервової системи з центральною в цих органах залишилася метамерной.
М'язи скелета в міру розвитку ембріона змістилися від місця свого виникнення. Але як би не змінювалося становище м'язи, контролює його нерв ріс разом з нею. Ось чому нерв, який курирує м'яз, вказує, в якому місці зародка ця м'яз виникла.
Візьмемо діафрагму, яка знаходиться під контролем нервових сегментів шийного відділу спинного мозку. Наочний приклад, наскільки віддалений може бути підконтрольний орган від метамера, - це «травма водолаза». При невдалому пірнанні вниз головою відбувається пошкодження шийного відділу хребта, що тягне за собою параліч діафрагми з зупинкою дихання (якщо рівень пошкодження - сегменти С3-С4 спинного мозку).
Лікування словом
Я автор 99 книг, які видані сумарним півмільйонним тиражем російською, українською, англійською. Це важливо, тому що просвітницька робота відіграє особливу роль в профілактиці захворювань. Такі видання, як «Лечебник для третього віку», «Лікарський порадник для сім'ї, де росте дитина з неврологічною недостатністю», «Хребет і біль», «СОС - спондилоартроз, остеохондроз, спондильоз» перевидавали вже п'ять разів. Ці книги допомагають.
Головне - це рання діагностика і профілактика. Метамерні больові точки з'являються за два-три роки до виникнення скарг.Ідентифікація цих точок, а також характер вегетативних рефлексів дозволяють завчасно діагностувати виникнення патологічних станів в організмі людини.
МЕТАМЕРНІ БОЛЮЧІ ТОЧКИ З'ЯВЛЯЮТЬСЯ ЗА ДВА-ТРИ РОКИ ДО ВИНИКНЕННЯ СКАРГ
Особливу увагу слід приділити віком 28-30 років, коли закінчується формування людини і при його комплексному обстеженні можна чітко прогнозувати майбутній стан здоров'я. Наприклад, одним з найбільш часто зустрічаються захворювань є коксартроз (захворювання тазостегнового суглоба). Так ось метамерних діагностика дозволяє ще в 30 років людині сказати: «Бережіть суглоби, інакше в старості у вас будуть великі проблеми з ними! Гірський туризм не для вас, якщо хочете займатися спортом - швидка ходьба (два кроки в секунду, два-три рази на тиждень по 40 хвилин) ».
Спина світу
Хронічними больовими синдромами, зумовленими проблемами хребта, страждають 50% населення в США, в Норвегії - 30%, в Іспанії - 15%, в нашій країні практично всі. Основна причина - з дитинства носять тяжкості.
Еволюційно найдавнішою структурою в людині є хорда. На ранній стадії процесу ембріогенезу вона з'являється з так званого гензерового вузлика. Це своєрідна біологічна струна, яка проходить по центру хребців на всьому протязі хребта, заходить в череп і губиться десь в області гіпофіза. Це поки точно не вивчено. Хорда в процесі ембріогенезу виконує роль архітектора при будівництві міста. Вона контролює створення спинного мозку, хребта, забезпечує вертикальне положення майбутньої людини.
До моменту народження хорда зникає, виконавши свою функцію, але її залишки між хребцями перетворюються в пульпозное ядро, що знаходиться в центрі кожного міжхребцевого диска. Це напіврідкими, яка повинна назавжди залишитися в центрі диска. Вона не має імунологічної толерантності, і її поява за межами диска (грижа) розцінюється як чужорідна структура, внаслідок чого імунна система починає вироблення антитіл проти всіх дисків. Це уповільнені процеси, що тривають роками і десятиліттями.
Приклад - «синдром 24-го диска», як я його назвав. Людина в підлітковому віці падає на куприк. Між хрестцем і куприком також знаходиться диск.При цій травмі оголюється пульпозное ядро і імунною системою знімається антигенная інформація. Починається вироблення антитіл проти інших 23 дисків. Біль після падіння проходить, але через тривалий час у молодих людей у віці близько 35 років виникають болі в поперековому, шийному, грудному відділі. При дослідженні МРТ ідентифікується остеохондроз. І дуже часто людина навіть не згадає про падіння на куприк в дитинстві.
Друга причина остеохондрозу - спорт. Міжхребцеві диски закінчують своє формування в віці 21-22 років. До цього віку перевантажувати хребет категорично не можна. Це стосується всіх силових видів спорту. У жінки, яка народила до 21 року, обов'язково буде поперековий остеохондроз, так як в процесі вагітності переміщується центр ваги, і навантаження на диски різко зростає.
Також причинами появи гриж міжхребцевих дисків є так звані фатальні руху. Приклад - різкі, ривковие руху з поворотом. У цей момент настає розрив диска, і через щілину пульпозное ядро переміщується за його межі, створюючи грижу. Вони тиснуть, як правило, на спинальний ганглій, він «кричить від болю» на тій території, яку контролює. Найчастіше ці проблеми виникають в 4-5-м диску поперекового відділу. Знаючи корінні причини, можна уникнути їх негативних наслідків.
Лікування без операцій
Уявімо, що людина складається з 66 микрогосударств, і президентом кожного з них є спинальний ганглій. Він має повну владу над трьома процесами, з яких складаються практично всі захворювання людини: сенсорні (відчуття, включаючи біль), рефлекторні (тонус м'язів і судин), трофічні (обмін речовин, харчування тканин). Більшість захворювань людини має метамерний характер. Необхідно ідентифікувати уражений метамер і зосередити на ньому лікувальні зусилля.
Перш за все необхідно вирішити з пацієнтами питання про розуміння того стійкого патологічного стану, яке склалося. Всі тканини в організмі, крім зубів, здатні регенерувати. Але терміни регенерації різні. Прикусивши язика до крові, через добу ви можете не знайти місце пошкодження. Терміни ж регенерації пошкоджених міжхребцевих дисків близько двох років. Як можна прискорити вагітність, так не можна прискорити і біологічні процеси регенерації.
Метамерное лікування здійснюється наступним чином: лікар обколювати скомпрометовану територію (метамер), тобто робить ін'єкції короткою тонкою голкою від попереку до стопи, від потилиці до кисті і т. Д. Лікар впливає на градієнтні рефлексогенні зони пацієнта - на точки максимальної біологічної активності - мікродозами біологічно активних лікарських препаратів.
ЛЮДИНА СКЛАДАЄТЬСЯ З 66 МІКРОДЕРЖАВИ, І ПРЕЗИДЕНТОМ КОЖНОГО З НИХ Є ЧУТЛИВИЙ ВУЗОЛ СПИННОМОЗКОВОГО НЕРВА
Таким чином, вводиться фактично «будівельний матеріал» для уражених нервових структур, тим самим покращуючи і нормалізуючи роботу спинномозкових гангліїв (скупчення чутливих нервових клітин, які знаходяться в отворі між сусідніми хребцями) - головних ланок в структурі нейрометамера.
В результаті нормалізуються сенсорні, рефлекторні і трофічні процеси. В результаті грижі розсмоктуються, диски відновлюються - повільно, але вірно. Кожного пацієнта ми лікуємо близько двох років з повторами курсів два-три рази на рік. Решту часу потрібно виконувати індивідуальну домашню лікувальну програму.
Багаторічний досвід застосування метамерной методики лікування дозволяє говорити про високий клінічному ефекті у більшості пацієнтів: ремісія захворювання у 56,4%, значне поліпшення у 37,3%, поліпшення у 6,1% пацієнтів.
Причина і наслідок
Ми давно займаємося допомогою дітям з стійкими патологічними станами. Це затримка психомовного розвитку, дитячий церебральний параліч, міопатія та ін. Статистика гнітюча. 1993 рік - 61% пологів в країні патологічні, в 1997 - 67%, у 2000 році - 70%.
Причина патологічних пологів найчастіше не в допомозі породіллі, причина в сім'ї. Є в медицині закон - поганий плід погано народжується. Я багатьом молодим людям задаю питання: «Чому в слов'янських сім'ях, які до нас приїжджають, у кожної другої дитини з ДЦП є епілепсія? І чому в мусульманських сім'ях немає? »Це питання заводить у глухий кут усіх, кого питаю. Моя думка - мусульманська жінка не знайома з алкоголем і сигаретами.
В РОБОТУ МЕДИЦИНИ СТАВ ДУЖЕ СИЛЬНО ВТРУЧАТИСЯ БІЗНЕС. І ЦЕ, М'ЯКО КАЖУЧИ, НЕ ДУЖЕ ДОБРЕ.
Важко спілкуватися з сім'ями, де росте дитина з ДЦП (це, як правило, неповна сім'я). Одного разу мій друг, народний депутат Анатолій Єрмак, який трагічно загинув згодом, запропонував створити благодійний фонд. Так в 2003 році був створений «Благодійний фонд лікаря Берсенєва», який ефективно працює і допомагає в лікуванні дітям-інвалідам до сих пір. Коли дорослі пацієнти бачать таких дітей, не кожен з них може це емоційно витримати. Часто вони ж і допомагають нашим маленьким підопічним. Благодійний фонд співпрацює з Українською біржею благодійності. У 2018 році 55 дітей безкоштовно пройшли 71 курс лікування в дитячому відділенні
нашого медичного центру.
Тоді до нас будуть приїжджати цілими сім'ями. Я лікував людей з 60 країн світу: хвороби скрізь однакові. Багато пацієнтів вважають за краще лікуватися в інших країнах, в тому числі і тому, що приховують стан свого здоров'я, щоб не ризикувати кар'єрою. У нас в клініці щодня бувають іноземні громадяни з усього світу. І я думаю, що Україна могла б залучити багато таких людей.Європейська здравниця
З огляду на унікальну природу України і її місце розташування, я вважаю, що вона могла б стати здравницею для сусідніх країн. Найбільшу увагу потрібно приділити проблемам оздоровлення, особливо дітей. По всьому узбережжю річок, озер і морів потрібно будувати оздоровчі табори, причому різних категорій і вартості.
Гроші не лікують
У роботу медицини став дуже сильно втручатися бізнес. І це, м'яко кажучи, не дуже добре. Наприклад, в США щорічно проводиться 250 000 операцій грижі міжхребцевих дисків. Через кілька днів після операції людина може повернутися в офіс, а що з ним буде через рік, нікого не цікавить. У 70% пацієнтів виникають ускладнення. У США суди завалені позовами пацієнтів на адресу клінік.
Одного разу до мене звернувся Верховний суд США з пропозицією стати їх експертом. Вони написали в бібліотеку Конгресу США лист із запитанням: «Хто займається усуненням таких проблем?» Виявилося, що єдина наукова монографія на цю тему написана мною. Але, природно, візу мені не відкрили, тому що сила американських медичних асоціацій дуже велика.
Американським лікарям простіше прооперувати людини, не думаючи про довгострокові наслідки. Ми потім працюємо з такими пацієнтами, є дуже складні випадки.
В цілому в медицині розвиваються ті галузі, які вимагають нових приладів. Також дуже піднялася діагностика, навіть в Києві, а ось лікування - немає. Лікування досі ведеться за стандартами, незважаючи на те що кожен пацієнт вимагає індивідуального підходу.Хронічні хвороби практично не лікують. Наприклад, у людини болить тазостегновий суглоб, і лікарі чекають, коли треба буде робити операцію. Але ж ці проблеми можна рано діагностувати і запобігти.
ЗАРАЗ Я ПРИЙМАЮ ПО 17 СКЛАДНИХ ПАЦІЄНТІВ В ДЕНЬ - ТАКА У МЕНЕ НОРМА
Без портфеля
Одного разу мені запропонували очолити міністерство, але я заздалегідь про це дізнався і був готовий до розмови. Коли мені озвучили пропозицію, я сказав: «Сподіваюся, це жарт?» - і питання було вичерпано. Але якби я зайняв таку посаду, то зосередився б перш за все на профілактику захворювань і на розвитку ранньої діагностікі.Вообще, мені кілька разів в житті пропонували дуже серйозні посади, але я завжди відмовлявся. Шкодував лише одного разу, коли відхилив чергову пропозицію. Я робив доповідь по метамерії у Всесвітній організації охорони здоров'я.У них є традиція: коли один фахівець йде на пенсію, він шукає собі наступника. Тоді посаду в секторі неврології займав єгипетський професор, і він запропонував мені продовжити його справу. Але я відмовився, тому що це чиновницька робота: ти повинен постійно бути у відрядженнях, а я хочу лікувати людей.