Особливо це є небезпечним для дітей, опорно-руховий апарат яких ще не сформований до кінця. Лікарі радять мінімізувати ризики для шиї, адже на неї лягає основне навантаження, пов'язане з рухом голови та скручуванням.

Про це ми говоримо з кандидатом медичних наук, дитячим лікарем-неврологом Медичного центру Берсенєва - Кулик Владиславою Олегівною.

Колись вираз «життя у смартфоні» здавався образним, метафоричним. Але настав час, і це є реальністю. Ми всюди носимо мобільні та проводимо все більше часу перед екраном смартфона. Ми не розлучаємося з ним ні на хвилину: коли їмо, їдемо в метро, сидимо на лавці в парку, вигулюємо собаку або лягаємо спати.

І занурення у віртуальне середовище відбувається дедалі глибше і швидше: якщо всього 20 років тому ми використовували перші смартфони для того, щоб написати смс, надіслати картинку або зберегти інформацію, то сучасна людина вже не представляє своє життя без смартфона, планшета, ноутбука взагалі. За допомогою цих пристроїв ми отримуємо нову інформацію, читаємо книги, слухаємо музику, спілкуємося з друзями, оплачуємо рахунки, здійснюємо покупки, робимо зарядку, граємо та багато іншого. Ми проводимо в інтернеті в середньому від 2 до 5 годин на день, а фрілансери (люди, які працюють дистанційно через інтернет) і по 10-12 годин.

Ці цифри жахають, особливо якщо врахувати, в якому положенні наша шия перебуває в цей час — ми отримали покоління людей «з опущеною вниз головою». Люди примудряються відсилати повідомлення, перебуваючи за кермом автомобіля та прогулюючись вулицею, вони спілкуються в соціальних мережах та читають новини, сидячи у метро та в черзі.

Скільки важить наша голова, якщо у руках смартфон?

На жаль, виробники смартфонів про це ніде не вказують — про шкоду, яку завдає такий тривалий нахил голови. А останні медичні дослідження щодо цього зовсім не втішні — навантаження, яке відчуває наша шия, може досягати 27 кг! Дивіться самі: людська голова важить приблизно 5 кг. Але коли ми нахиляємо голову, навантаження на шийний відділ хребта починає зростати - під кутом 15 градусів ця вага становить близько 12 кг, 30 градусів-18 кг, при нахилі голови на 25 градусів вага збільшується до 22 кг, а на 60 градусів - до 27 кг! Уявіть собі, що дитина зазнає такого навантаження протягом 3-4 години на день (приблизно стільки  діти проводять щодня в інтернеті, граючи в ігри).

На рік це становить від 400 до 1500 годин, а в деяких старшокласників ця цифра сягає 5000 та більше! Саме стільки годин вони проводять у згорбленому стані!

Безумовно, це не може пройти безслідно для людського організму, і рано чи пізно діти та підлітки починають скаржитися на головний біль, запаморочення, підвищену стомлюваність, погіршення зору, біль в очах та шийному відділі хребта, розлад сну, депресії. Іноді цей стан вони усвідомлюють лише ставши дорослими.

Скручена поза позначається на стані всього хребта – відбувається утиск нервів, виникають дистрофічні процеси, запалення, це може змінити навіть природні вигини хребта. Звичайно, уникнути технологій неможливо, але люди повинні докласти всіх зусиль, щоб зменшити навантаження на шийний відділ хребта і на весь хребет, намагатися проводити менше часу, згорбившись над смартфоном.

Як батькам впливати на дітей, які зловживають гаджетами?

Почати із себе. Більшість із нас самі залипаємо в гаджетах, формуючи у дітей нормальне уявлення про подібний спосіб життя. Більше того, багато батьків дають дітям гаджети, щоб відволікти і заспокоїти їх. Хіба вам не доводилося десь у кафе бачити двох весело балакучих подруг, у той час, як їхні дворічні діти уткнулися в планшети?

  • Гаджети – за розкладом. Як би не було важко, але спробуйте встановити в сім'ї загальні для всіх правила та різко обмежити взаємодію з гаджетами. Наприклад, за столом ми їмо та спілкуємося – і ніяких смартфонів!
  • Вчіть дітей бачити прекрасне. Найчастіше гуляйте, виходьте на вулицю, шукайте цікаві місця, щоб діти «зависли» на якихось красотах та явищах природи, а не намагалися замінити свої враження на віртуальні образи.
  • Активний спосіб життя. Заведіть домашню тварину, якщо дитина просить. Запишіть його на якусь секцію. Якщо у дітей багато енергії, то найкращий спосіб скинути енергію та добре заснути – це спорт! Тільки і тут потрібно знати міру. Пам'ятайте, на думку відомого невролога Володимира Андрійовича Берсенєва, до 21 року перенапружувати хребет не можна. Вибирайте помірні види спорту – плавання, волейбол, фехтування, гімнастику, а силові – ні.
  • Піклуйтеся про положення спини та шиї. Намагайтеся дивитися на пристрій, не згинаючи шию. Підніміть планшет вище, якщо вам незручно. Бажано, щоб він був на рівні очей. Якщо потрібно, придбайте для цього особливі підставки. І навчайте цьому дітей.
  • Робіть зарядку. Кожні 30-40 хвилин намагайтеся робити вправи для шийного відділу хребта, стежте, щоб не затікали м'язи. Діти також підключяться до вас із задоволенням.

Але найголовніше – постарайтеся звести до мінімуму ваше спілкування зі смартфоном і планшетом. Живіть повноцінним реальним життям, спілкуйтеся з дітьми та друзями, ходіть на концерти, в театри та музеї, шукайте нові хобі та можливості реалізувати себе. Батьки, які живуть цікаво і не обмежують своє життя екраном смартфона, мають значно більше шансів зберегти ментальне та фізичне здоров'я своїх дітей.