вул. Бульварно-Кудрявська
10-Б, Київ
Пн-Пт: 8:30-17:00
Сб: 9:00 — 13:00
Нд: Вихідний
Контакт - центр
Доросле відділення
044 272 11 81
Дитяче відділення
044 272 11 82

Протрузії і грижі міжхребцевих дисків: в чому різниця. Діагностика і методи лікування

27.12.2019 - 12:55

Міжхребцевий диск – це елемент хребетного стовпа, який амортизує тиск, що виникає під час руху людини та інших фізичних навантаженнях. Він коректно виконує свою функцію лише в тому випадку, якщо займає чітко визначену природою позицію. Дегенеративні процеси змінюють розташування міжхребцевого диска, що в кращому випадку призводить до дискомфорту, а в гіршому – до сильного болю і знерухомлення.

Збільшення навантаження на міжхребцевий диск призводить до двох станів – протрузії та грижі. Їх часто плутають, адже до розвитку захворювань призводять одні й ті ж причини. Однак відповідь на запитання «протрузія – це грижа чи ні» однозначна – ні. У цьому матеріалі ми розглянемо їх відмінності, а також розповімо про симптоматику, діагностику та методи лікування.

Протрузія та грижа: в чому різниця

Протрузія – це, по суті, перша стадія формування грижі міжхребцевих дисків. Під впливом дегенеративних процесів диск зміщується, але не розриває фіброзне кільце, в якому розташовується. Вкрай важливо звернутися за допомогою до лікаря саме на цьому етапі, адже при протрузії можна використовувати весь спектр лікувальних заходів, і в 95% випадків вони дають потрібний ефект. Відновити нормальний стан диска при протрузії не вдається лише в рідкісних випадках: наприклад, після серйозних травм.

Зазвичай, протрузія має розмір 1-4 мм, але трапляються й більші випинання. Згідно статистики, вона зустрічається у 50-60% чоловіків старше 40 років. У жінок захворювання зустрічається рідше, ймовірно, через менші фізичні навантаження. Найчастіше протрузія вражає нижню частину поперекового відділу хребта.

Існує думка, що протрузія – це некритично, й лікувати її потрібно не завжди. Це не так. Протрузія є індикатором того, що в хребті запущений дегенеративний процес, який у більшості випадків є прогресуючим. Простіше кажучи, протрузія розвивається і згодом призводить до грижі, а її набагато складніше лікувати.

Як було сказано вище, при протрузії диск зміщується, але фіброзне кільце залишається цілим. Якщо не лікуватися, протрузія переростає в екструзію, тобто розрив кільця, й міжхребцевий диск випинається назовні. Це і є грижа.

Чи може протрузія стати грижею? Так. Але не завжди грижа міжхребцевих дисків є наслідком протрузії. Фіброзне кільце може розірватися після травми, падіння, різкого підйому важкого предмета. Звертатися до лікаря в такому випадку потрібно обов'язково, і не тільки тому що даний стан знижує якість життя. Поява грижі запускає автоімунний процес: вміст диска сприймається імунною системою як загроза, тому починають вироблятися антитіла. Розвивається запальний процес, і страждають здорові міжхребцеві диски.

Якщо фіброзне кільце розривається повністю, відбувається секвестрація. Це випадіння фрагменту диска, який більше не пов'язаний з пульпозним ядром. Цей стан є особливо небезпечним для людини. Елемент може перетиснути нервові корінці, що призведе до дуже сильного болю, а також стійкого ураження відповідних структур.

Причини виникнення протрузії та грижі міжхребцевих дисків

  • Генетична схильність. Через цей фактор грижа може виникнути навіть у дитини. Пов'язано це з дефектом білків, які входять до складу диска.
  • Вікові зміни. У молодому віці міжхребцевий диск відрізняється пружністю, м'якістю. Згодом тканина старіє, диск «дерев'яніє». Він втрачає вологу, стає менш еластичним. Амортизуючі можливості погіршуються, і ризик травми диска зростає. 
  • Травми. Механічний вплив може призвести до появи протрузії або грижі. Особливо небезпечними вважаються удари в зону хребта й сильні падіння на сідниці (відбувається моментальне стиснення дисків). Сюди відноситься також травмування фіброзного кільця в результаті різкого підйому важкого предмета.
  • Гіподинамія. Цікаво, що міжхребцеві диски страждають більше, якщо людина нічого не робить, ніж коли є фізичне навантаження. Це стосується положення сидячи, в якому більшість сучасних людей проводять багато часу. Міжхребцеві диски відчувають серйозне навантаження, яке негативно позначається на амортизуючих властивостях. Крім того, міжхребцевий диск не отримує вологу з м'язів, адже вони знаходяться під впливом спазму через статичне положення. Це призводить до зносу тканин і їх старіння.
  • Заняття спортом, яке передбачає сильне навантаження на диски. Йдеться, наприклад, про гольф, метання молоту. Спортсмен «скручує» корпус, в результаті чого може виникнути грижа або протрузія.
  • Зайва вага. Надлишкові кілограми збільшують навантаження на хребет.
  • Куріння. Це, скоріше, не причина, а каталізатор. Через куріння зменшується кількість кисню в крові, що негативно позначається на стані тканин.

Симптоми протрузії

  • Болі в хребті: від легкого ниття до сильних больових відчуттів.
  • Біль, що поширюється на кінцівки.
  • Поколювання в районі хребта, рук і ніг.
  • Оніміння кінцівок.
  • Слабкість в руках або ногах.
  • Обмеження рухливості шиї (якщо уражений шийний відділ хребта);
  • Біль між лопатками.
  • Рідко – порушення сечовипускання (при ураженні поперекового відділу хребта).

Симптоматика залежить від розмірів протрузії та її локалізації. Якщо фіброзне кільце міцне, протрузія може досягати й 10 мм, не переходячи в екструзію. Будь-який регулярний біль у спині або кінцівках повинен стати приводом для візиту до лікаря.

Симптоми грижі

  • Інтенсивний біль у попереку або кінцівках, огрудді, шиї.
  • Періодичні напади сильного болю, який вдається втамувати лише за допомогою медикаментів.
  • Неможливість виконувати деякі види робіт через дуже сильні больові відчуття при фізичному навантаженні (наприклад, підняття речей з підлоги, прибирання).
  • Оніміння пальців рук.
  • Головний біль, запаморочення.
  • Стрибки артеріального тиску.

Як і у випадку з протрузією, симптоми можуть варіюватися в залежності від локалізації, причин і розмірів грижі. Найчастіше зустрічаються три типи гриж. Розглянемо їх.

  • Вентральні (фронтальні). Міжхребцевий диск випинається вперед, впливаючи на передню зв'язку хребта.
  • Бічні (форамінальні). Такі грижі перетискають спинномозкові нерви.
  • Задні (спинні). Стискаються тканини спинного мозку.

Грижа може утворитися в будь-якому напрямку, і симптоматика в різних випадках відрізняється. Дізнатися тип міжхребцевої грижі можна після проведення МРТ.

Діагностика протрузії та міжхребцевої грижі

Найбільш ефективний метод діагностики – МРТ. Томографія дозволяє виявити локалізацію протрузії або грижі, ступінь ураження тканин і нервів. Якщо є грижа, МРТ дає можливість дізнатися її напрямок, розмір.

Комп'ютерна томографія надає інформацію про стан кісток, але цей метод малоефективний при діагностиці стану м'яких тканин. За потреби він може бути використаний як допоміжний метод. Також застосовується рентгенографія й ультразвукове дослідження.

Лікування протрузії

Лікування обох захворювань проводиться комплексно. Лікар розробляє терапію після проведення ретельної діагностики, адже потрібно врахувати безліч особливостей грижі або протрузії, а також організму пацієнта в цілому.

Для зняття набряку й запалення призначається лікувальний масаж. Проводяться фізіотерапевтичні процедури: наприклад, магнітотерапія. Для відновлення повноцінної роботи опорно-рухового апарату пацієнту може бути призначена робота на тренажерах. ЛФК допомагає зміцнити м'язовий корсет спини, повернути тонус м'язам. Для усунення больового синдрому, зняття напруги, нейтралізації запального процесу використовують медикаментозне лікування.

Свою ефективність довели метамерні методи лікування. Метамерний масаж усуває спазми та біль, покращує кровообіг, нормалізує живлення міжхребцевих дисків корисними речовинами, рідиною. Також застосовуються метамерні ін'єкції, які дозволяють безпосередньо впливати на уражені ділянки.

Ефективних методів багато. Важливо правильно розробити схему лікування, підібравши коректні комбінації. Що таке протрузія, і як її лікувати, знають в Медичному центрі Берсенєва. Фахівці клініки проведуть ретельну діагностику, після чого розроблять терапію з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта. Між курсами метамерних ін'єкцій лікування можна проводити в домашніх умовах. Якщо пацієнт дотримується рекомендацій лікаря, функції міжхребцевого диска вдається відновити.

Лікування міжхребцевої грижі

У разі потреби на час лікування призначається постільний режим. Медикаментозне лікування полягає у застосуванні ліків, описаних вище. Пацієнтам призначають точковий масаж, голкотерапію. Застосовуються метамерні методи лікування: масаж, ін'єкції.

Після зняття больового синдрому можна приступати до ЛФК та інших рухових методів лікування.

Якщо пацієнт звернувся за допомогою відразу після виявлення симптомів, консервативне лікування дає результат приблизноу 85% випадків. Якщо воно не надало потрібного ефекту, доводиться вдаватися до хірургічного втручання. Операція проводиться лише в крайньому випадку.

Висновок

Щоб уникнути операційного столу, важливо стежити за станом свого хребта, прислухаючись до «сигналів». Особливо це стосується людей після 40 років. На етапі протрузії усунути проблему найлегше, але й грижа не є вироком. Важливо знайти досвідченого лікаря, який знається на сучасних методах діагностики та лікування. Протрузія або грижа – порівняно безпечне захворювання, якщо його правильно лікувати. Як це потрібно робити, знають фахівці Медичного центру Берсенєва.

Дитячий невролог

Дитячий невролог – це лікар, який займається діагностикою і лікуванням захворювань, пов’язаних з ураженням центральної та периферичної нервової системи, а також функціональними порушеннями у дітей.

Саме дитячий лікар-невролог допоможе вам забезпечити гармонійний та правильний розвиток вашої дитини від самого народження. Навіть якщо дитина народилася цілком здоровою, спокійно спить і нормально харчується, консультація дитячого невролога в перший місяць її життя є обов’язковою. Також необхідні регулярні огляди дитячого невролога і в інші періоди життя дитини.

Детальніше
Дитячий церебральний параліч (ДЦП)

Термін «церебральний параліч» об’єднує групу синдромів, які виникають в результаті недорозвинення або пошкодження головного мозку (часто в поєднанні з пошкодженням спинного мозку в шийному відділі хребта) в пренатальному, інтранатальному і ранньому постнатальному періодах.

Термін «церебральний параліч» об’єднує групу синдромів, які виникають в результаті недорозвинення або пошкодження головного мозку (часто в поєднанні з пошкодженням спинного мозку в шийному відділі хребта) в пренатальному, інтранатальному і ранньому постнатальному періодах.

Детальніше
Перинатальне ураження ЦНС (ПУ ЦНС)

Перинатальне ураження центральної нервової системи – це ті патологічні стани, які виникають під впливом багатьох негативних факторів, що впливають на ріст і розвиток плоду в перинатальному періоді.

Детальніше
Доросле відділення
Про метамерне лікування Необхідні документи Запитання та відповіді
Що ми лікуємо
Остеохондроз хребта

Остеохондроз хребта – це хронічний процес дистрофії міжхребцевих дисків, що виявляється у зниженні їх еластичності і гідрофільності (диски ніби всихають, зменшується їх висота). Через втрату рідини диски втрачають свою амортизуючу функцію, і хребет вже не в змозі витримувати колишні навантаження. Фіброзна оболонка диска стоншується і пошкоджується, в ній виникають мікротріщини і розриви, через які вміст пульпозного ядра диска може виходити назовні.

Детальніше
Остеохондроз шийного відділу хребта

Шийний відділ хребта – це найбільш вразлива частина хребетного стовпа, що обумовлено анатомічними особливостями шийних хребців. Хребці шийного відділу відрізняються підвищеною мобільністю, вони легко піддаються зсувам у результаті навантажень або травм, а також досить швидко піддаються дегенеративно-дистрофічним змінам.

Детальніше
Остеохондроз грудного відділу хребта

Остеохондроз в грудному відділі хребта зустрічається значно рідше, ніж в попереково-крижовому та шийному відділах, але заслуговує окремого опису. Грудний відділ хребта є найменш рухомим в порівнянні з іншими відділами і найбільш захищеним за допомогою ребер і грудини. В даному відділі найрідше утворюються випинання міжхребцевих дисків, і вони рідко досягають великих розмірів.

Детальніше
Додаткові послуги
Прийом логопеда

Мовлення – це відображення мислення, це система. Якщо є проблеми з усним мовленням, то будуть труднощі і з оформленням думок, умінням аналізувати, міркувати, вибудовувати логічні ланцюжки, проблеми з читанням і письмовим мовленням. Достатньо порушення в одній мовленнєвій ланці, щоб вся система почала функціонувати неправильно.

Мовлення – це відображення мислення, це система. Якщо є проблеми з усним мовленням, то будуть труднощі і з оформленням думок, умінням аналізувати, міркувати, вибудовувати логічні ланцюжки, проблеми з читанням і письмовим мовленням. Достатньо порушення в одній мовленнєвій ланці, щоб вся система почала функціонувати неправильно.

Мовлення – це відображення мислення, це система. Якщо є проблеми з усним мовленням, то будуть труднощі і з оформленням думок, умінням аналізувати, міркувати, вибудовувати логічні ланцюжки, проблеми з читанням і письмовим мовленням. Достатньо порушення в одній мовленнєвій ланці, щоб вся система почала функціонувати неправильно.

Мовлення – це відображення мислення, це система. Якщо є проблеми з усним мовленням, то будуть труднощі і з оформленням думок, умінням аналізувати, міркувати, вибудовувати логічні ланцюжки, проблеми з читанням і письмовим мовленням. Достатньо порушення в одній мовленнєвій ланці, щоб вся система почала функціонувати неправильно.

Детальніше
Метамерний масаж

О несомненной пользе массажа написано уже немало статей, и уже давно известно, что это одно из средств оздоровления, наряду с занятиями спортом, правильным питанием. Массаж помогает быстро восстановиться после стресса и избежать заболеваний, связанных с постоянным нервным напряжением, обезболивает болевые точки, расслабляет напряженные мышцы.

Детальніше
Консультація психолога - Ваш шанс змінити життя на краще

Якщо Ви відчуваєте, що НЕ справляєтеся зі своїми психологічними проблемами, що життя забарвлене ​​в чорні фарби, якщо Вас нічого НЕ радує і НЕ мотивує, і Ви не знаєте, як собі допомогти – запишіться на консультацію психолога в «Медичний центр Берсенєва».

Детальніше
Лікар Берсенєв пояснює
Подвійна геміплегія, як одна з форм ДЦП
Подвійна геміплегія, як одна з форм ДЦП
Подвійна геміплегія – найбільш рідкісна форма ДЦП. Вона зустрічається у 1,9% хворих. Найпоширеніша форма – спастична диплегія. Найчастіше страждає рухова функція, у деяких дітей – інтелектуальні здібності.
Геміпаретична форма ДЦП
Геміпаретична форма ДЦП
Геміпаретична форма – одна з форм ДЦП, що найбільш часто зустрічаються. Захворювання виникає внаслідок неправильного внутрішньоутробного розвитку, що призводить до пошкодження головного мозку.
Атонічно-астатична форма ДЦП
Атонічно-астатична форма ДЦП
Ця форма дитячого церебрального паралічу має кілька назв: атонічна, атонічно-астатична, атактична. Нарівні з подвійною геміплегією вона є однією з найбільш рідкісних і складних в лікуванні форм.

Онлайн консультація

Оплата онлайн