Грижа міжхребцевого диска є одним з ускладнень остеохондрозу хребта і являє собою максимальний ступінь випинання пульпозного ядра диска з розривом його зовнішньої оболонки. Простір між дисками називають «міжхребцевим». Також люди часто використовують термін «хребетна грижа» або ж «грижа хребців».
Причини і механізм виникнення міжхребцевих гриж
Існує генетична схильність до утворення гриж міжхребцевих дисків: це пов'язано з дефектом білків, що входять до складу оболонки диска. Тому грижі можуть виникнути і в молодому віці, і навіть у дітей. Але в більшості випадків ослаблення волокон фіброзного кільця все-таки пов'язано з віковими деформаціями тканин диска, тому що з віком диски втрачають свою пружність і втрачають вологу, і оболонки стають більш крихкими і вразливими. Крім цього, в результаті зниження рівня дифузії поживних речовин в тканинах диска зменшується синтез протеогліканів і колагену, що також негативно позначається на його міцності.
Міжхребцева грижа формується по-різному. У більшості випадків вона виникає на тлі вже наявної протрузії дисків (випинання) протягом декількох років і збільшується поступово. А іноді вона виникає спонтанно внаслідок раптового розриву фіброзної оболонки диска в момент різкого підйому великої ваги, травми або падіння. І в тому, і в іншому випадку в зовнішніх шарах оболонки виникає тріщина, через яку драглистий вміст пульпозного ядра диска прагне вийти за його межі. Сформоване випинання тисне на корінець спинномозкового нерва, що проходить поруч, в цій зоні розвивається запалення і набряк з формуванням клінічних симптомів грижі (болі, оніміння, слабкості м'язів).
Крім того, при грижах виникає аутоімунний конфлікт, тому що вміст диска - чужорідне для імунної системи людини, тому у відповідь на потрапляння частин диска в просвіт спинномозкового каналу виділяються антитіла, що негативно позначається в майбутньому для здорових міжхребцевих дисків і призводить до запального процесу.
При дуже великих грижах іноді відбувається відщеплення (фрагментація) невеликої ділянки грижового випинання, яке може розташовуватися трохи нижче рівня самої грижі, звисаючи у вигляді «краплі». Такий стан називають секвестрацією грижі, який вимагає негайного лікування, тому що ділянка, що відділилася (секвестр), може передавлювати нервові корінці на відповідному рівні аж до розвитку паралічу нижных кінцівок, порушення функції малого таза, не кажучи вже про загострення болю, посилення оніміння, порушення ходи.
Класифікація міжхребцевих гриж
Залежно від того, в якому напрямку випинається диск, розрізняють такі основні види гриж:
Передні (вентральні) - випинання направлено вперед і може дратувати передню зв'язку хребта;
Задні (спинні) – грижове випинання спрямоване назад;
Бічні (латеральні, форамінальні) - формуються з бічних частин диска і призводять до передавлювання корінців спинномозкових нервів.
Треба зауважити, що грижа міжхребцевих дисків може виникнути в будь-якому напрямку. Якщо уявити цей матеріал у вигляді циферблату годинника і поглянути на нього зверху, то напрямків може бути 12 - рівно стільки, скільки і поділок на циферблаті. Але найчастіше зустрічаються саме перераховані вище варіанти. Крім того, виділяють лівосторонні і правосторонні грижі (це можна встановити вже виходячи зі скарг пацієнта і ретельного неврологічного огляду, а висновок МРТ тільки підтверджує діагноз лікаря-невролога).
Симптоми міжхребцевих гриж
Грижі міжхребцевих дисків можуть виникнути в будь-якому відділі хребта, але в клінічній практиці лікарів частіше доводиться мати справу з грижами попереково-крижового відділу (більше 70% випадків). Цей відділ вважається найбільш вразливим в силу своїх анатомічних особливостей: на ці п'ять поперекових хребців доводиться максимальне навантаження.
При грижах такої локалізації пацієнт скаржиться на сильні болі в поперековій ділянці з іррадіацією (розповсюдженням) в одну або обидві ноги, неможливість зігнутися або розігнутися, у нього може бути порушена хода через слабкість нижніх кінцівок. Інтенсивний біль у ділянці нирок називається люмбалгія, в нозі - ішиалгія. Гострий простріл в попереку носить назву «люмбаго». Крім цього, пацієнта турбує оніміння (зниження чутливості або ж гіпестезія), «мурашки» або неприємні відчуття на шкірі нижніх кінцівок (парестезії). Посилення чутливості називається гіперестезією і проявляється у вигляді надмірних больових відчуттів при дотику до даної ділянки шкіри.
При грижах шийного відділу хребта до больових відчуттів в шиї і руках (цервікалгій, брахіалгій) приєднуються судинні порушення, пов'язані з передавлюванням хребетних артерій на рівні шиї. Судинна симптоматика проявляється у вигляді погіршення зору, слуху, порушення пам'яті, уваги, головного болю і запаморочення. Грижі грудного відділу хребта зустрічаються найрідше (1-2% випадків), але відрізняються наполегливим, болісним больовим синдромом, тому що до патологічного процесу часто залучаються волокна вегетативної нервової системи. Такі грижі часто маскуються під захворювання внутрішніх органів, тому багато людей спочатку стають пацієнтами кардіологів, гастроентерологів, терапевтів. Симптоми грижі грудного відділу залежать від її локалізації та величини - це можуть бути болі в області грудної клітки (торакалгії), оніміння шкіри спини, лопаток або передньої стінки живота, слабкість м'язів рук. Больовий синдром часто нагадує міжреберну невралгію, тобто біль з характерним оперізуючим характером, який посилюється при кашлі, чханні і рухах.
Грижа дисків - це стан, що вимагає серйозного і тривалого лікування. Жоден лікар не в змозі позбавити Вас від грижі хребта за короткий термін. Необхідно розуміти, що відновлення міжхребцевих дисків - це тривалий процес (займає близько 2-х років), тому і програма лікування повинна бути розписана як мінімум на 2 роки і повинна включати в себе комплекс лікувальних впливів, а не тільки медикаментозне лікування, як це найчастіше практикують лікарі. Лікування міжхребцевих гриж в Медичному центрі Берсенєва дасть Вам можливість позбутися болю назавжди і забезпечити стійку ремісію захворювання. У нашій клініці застосовується унікальний метод метамерного лікування гриж міжхребцевих дисків, а процедури проводять кваліфіковані лікарі - фахівці, що пройшли попереднє навчання за даною методикою. Наші лікарі знають, як лікувати міжхребцеві грижі.
Багаторічний досвід роботи показує, що вилікувати грижу міжхребцевих дисків без операції - можливо, якщо дотримуватися всіх лікарських рекомендацій і бути налаштованим на результат. Оперативне втручання і видалення грижі хірургічним шляхом показано тільки в тих випадках, коли відбувається здавлення певних структур спинного мозку з розвитком нетримання сечі і калу, паралічу ніг або рук, оніміння промежини. Після операції людина потребує тривалої реабілітації та комплексного лікування, тому в нашому медичному центрі також проходять лікування люди, які перенесли оперативне лікування гриж.
Лікарями Медичного центру Берсенєва розробляються індивідуальні програми для комплексного домашнього лікування, тому що між курсами метамерних ін'єкцій необхідно продовжувати лікування вдома - приймати певні препарати, стежити за способом життя, виконувати лікувальну гімнастику і т.д. У нашій клініці пацієнти також можуть пройти курс метамерного масажу, який покращує кровообіг у м'язах, зменшує їх спазми, сприятливо впливає на живлення тканин дисків. Всі ці процедури в певній послідовності і сполучуваності призводять до одужання пацієнтів і позбавленні від болю назавжди.
Записатися на лікування гриж міжхребцевих дисків Ви можете за телефоном контакт центру (044) 238-22-31.
Не відкладайте свій візит до лікаря - зателефонуйте нам уже сьогодні!
Дякуємо за заявку. Лист з реквізитами для оплати відправлені на зазначену вами пошту
Увага!
Онлайн консультація буде проводиться через Skype, Viber, Whatsapp або Telegram.
Завантажити та встановити Skype на свій комп'ютер ви зможете перейшовши за посиланням https://www.skype.com/ru/.
Якщо ви використовуєте телефон або планшет, скористайтеся додатком:
Наші лікарі проводять онлайн консультації для всіх пацієнтів нашої клініки. Ви можете залишити свої дані, заповнивши форму звернення або написати нам в месенджер.
Увага!
Онлайн консультація буде проводиться через Skype, Viber, Whatsapp або Telegram.
Вартість консультації - 700 грн.
Вартість послуги онлайн консультації становить 700 грн.
Сплатіть її будь-яким зручним для вас способом.
Оплата послуги онлайн консультації здійснюється після підтвердження запису.
Дякуємо за заявку. Після обробки ваших даних наш адміністратор зв'яжеться з вами для підтвердження консультації.
Увага!
Онлайн консультація буде проводиться через Skype, Viber, Whatsapp або Telegram.
Завантажити та встановити Skype на свій комп'ютер ви зможете перейшовши за посиланням https://www.skype.com/ru/.
Якщо ви використовуєте телефон або планшет, скористайтеся додатком: