вул. Бульварно-Кудрявська
10-Б, Київ
Пн-Пт: 8:30-17:00
Сб: 9:00 — 13:00
Нд: Вихідний
Контакт - центр
Доросле відділення
044 272 11 81
Дитяче відділення
044 272 11 82

Радикуліт (радикулопатія)

22.03.2018 - 16:34

Термін «радикуліт» дуже часто застосовується лікарями-неврологами для опису вираженого больового синдрому в спині при здавлюванні або защемленні корінців спинного мозку.

Це слово - похідне від двох слів (лат. Radix - корінець і it, itis - запалення). Тобто, під радикулітом мають на увазі наявність запального процесу в нервових корінцях.

Радикуліт може бути як первинним, в результаті розвитку запалення або інфекційного процесу в самому корінці (наприклад, при оперізуючому герпесі), так і вторинним, пов'язаним із здавлюванням корінця в результаті міжхребцевої грижі, зміщенням хребців, форамінальним стенозом, спондильозом і остеохондрозом хребта.

В останні роки більш актуальним і сучасним є термін «радикулопатія», тому що не завжди при здавлюванні корінця в ньому є запалення. Радикулопатія ж означає порушення роботи нервового корінця внаслідок негативного впливу захворювань хребта. Залежно від локалізації запального процесу радикуліт може бути шийним, грудним і попереково-крижовим. Також часті випадки комбінованого радикуліту, коли уражені кілька нервових корінців на різних рівнях.

Для клінічної картини такого захворювання характерний локалізований тупий ниючий біль в певному місці (шиї, грудному відділі, поперековій області). В залежності від цього розрізняють цервікалгії, торакалгії або ж люмбалгію. Це хронічний варіант перебігу радикуліту.

Біль (як захисний фактор), свідчить про те, що на нервові волокна в організмі чиниться шкідлива дія.

Іноді біль набуває інший характер, виникає гостро, і пацієнти її описують як простріл. У такому випадку застосовується термін «люмбаго» (простріл у попереку) і «Цервікаго» (простріл в шиї). Потім біль стає пекучим, нестерпним, що іррадіює по ходу нервових корінців.

В якості яскравого прикладу розглянемо ішіалгію - біль, що виникає при ураженні нижніх поперекових і верхніх крижових корінців, що утворюють сідничний нерв. На прийомі у лікаря пацієнт з ішіалгією буде скаржитися на інтенсивний біль в поперековій ділянці, що поширюється на малий таз, задню поверхню стегна, гомілки, з переходом на п'яту.

Для цього захворювання також характерні чутливі і рухові порушення в зоні іннервації ураженого корінця. До болю приєднуються гіпостезія (зниження чутливості) і парастезії - патологічні відчуття у вигляді похолодання, печіння, поколювання, повзання мурашок на шкірі кінцівок, грудної клітини або попереку.

При занедбаному радикуліті на пізніх стадіях захворювання приєднуються і трофічні розлади. Це проявляється атрофією м'язів, сухістю і витонченням шкірного покриву, виникненням трофічних виразок в зоні іннервації, руйнуванням нігтьових пластинок, відсутністю волосяного покриву.

Лікування радикуліту (радикулопатії) має проводитися після уточнення характеру пошкодження. Від ретельної діагностики залежить і вибір тактики лікування. З інструментальних методів застосовуються рентген, КТ, МРТ, ЕНМГ.

У «Медичному центрі Берсенєва» застосовується метамерний метод лікування для поліпшення роботи ураженого нервового корінця, для усунення факторів, для блокування больового синдрому.

Якщо Ви відчуваєте біль у шиї, грудному відділі або в попереку, якщо біль супроводжується онімінням і віддає в ногу або руку - не зволікайте!

Запишіться на консультацію та діагностику до невролога, який допоможе Вам одужати.

Прийом в «Медичному центрі Берсенєва» ведеться за попереднім записом за телефоном контакт-центру (044) 238-22-31.

Доросле відділення
Про метамерне лікування Необхідні документи Запитання та відповіді
Що ми лікуємо
Додаткові послуги
Лікар Берсенєв пояснює

Онлайн консультація

Оплата онлайн